# zjednoczone stany nadinterpretacji

1. Drzewo życia (Malick, 2011). Aż chciałoby się powiedzieć, że Malick skończył się na „Badlands”, a potem kręcił już tylko wizualnie piękne, ale puste w środku poematy, ale niestety prawda jest taka, że w tych późniejszych filmach też jest sporo dobrych fragmentów. Na przykład „Drzewo życia” jest prawie całe dobre. Niektórzy czepiają się że kontrast między światopoglądem ojca i matki jest zbyt oczywisty, ale mi to nie przeszkadzało. Nawet dinozaury były w jakimśtam naiwnym (ale chyba niechrześcijańskim?) sensie uzasadnione. O dorastaniu pod okiem zwariowanego ojca nie wspominam, bo jak jest każdy widzi. Film psuje się dopiero w momencie kiedy Brad Pitt traci pracę i nagle wszyscy idą do czegoś w rodzaju nieba. Nawet nie zastanawiam się o co w tym chodzi – moim zdaniem Malick po prostu wystraszył się perspektywy 5-godzinnego filmu i czym prędzej podsumował całą historię „głęboką” metaforą (już wolałbym zakończenie a’la „Szymon Słupnik” Bunuela). Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że Sean Penn jest na ekranie przez około 15 minut i właściwie nie wiadomo po co?

No chyba że Malick chciał nakręcić coś w rodzaju „Białej Wstążki” tylko że o obecnym kryzysie i generalnie o mentalności współczesnej Wall Street – dlatego potrzebne było te kilkanaście minut współczesnego wątku, żeby widz miał kontekst interpretacyjny dla części dziejącej się w latach 50. Oczywiście żartuję.

2. Pojedynek na szosie (Spielberg, 1971). Gościa goni przestarzała cysterna z ropą, napięcie sięga szczytów w tego typu scenach, kiedy bohater tak na prawdę mógłby po prostu wysiąść z samochodu i oszczędzić sobie stresu, no i [spoiler] uwolnienie się od prześladowcy następuje dopiero wtedy kiedy auto ulega awarii, a nasz everyman dojrzewa do decyzji o rozstaniu się z nim. Założę się, że Spielberg chciał po prostu nakręcić pozbawioną drugiego dna prostą dreszczowcową etiudkę. Ale jak tu się bać kiedy przez szpary kafkowskiej akcji na każdym kroku wyłazi słuszne przesłanie o potrzebie uniezależnienia się od motoryzacji, a w dalszej perspektywie pewnie też od przemysłu, opartych na ropie.

cdn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s