powrót do domu / coming home (1978)

reż. Hal Ashby
scen. Waldo Salt
wyst. Jon Voight, Jane Fonda, Bruce Dern

Ostatnio Amerykanie znowu zorientowali się, że większość ofiar wojny (oczywiście tym razem tej w Iraku i Afganistanie) to nie trupy i ranni na polu bitwy, tylko weterani, którzy wróciwszy do domu zaczynają nagle cierpieć na depresje, robić różne dziwne rzeczy i masowo popełniać samobójstwa. Piszę „znowu”, bo z tym samym niusem zetknąłem się już kilka lat temu, a tak poza tym, to samo zjawisko znane jest od końca wojny wietnamskiej, czyli mniej więcej 2giej połowy lat 70. W międzyczasie zrobiono na ten temat już kilka filmów (i to nie samych „dramatów” w stylu omawianego albo „Urodzonego 4 lipca”, ale też slashery, psychohorrory), ale nic to, opinia publiczna wciąż jest zaskoczona.

Jedyny plus jaki widzę w całej sytuacji to nieustająca aktualność filmu Ashby’ego. Aktualność, mimo ścisłego osadzenia w realiach ad 1975-79 i moim zdaniem bardzo wyraźnego wątku publicystycznego. Nie wiem czy bez niej „Powró do domu” poradziłby sobie tak dobrze. Z jednej strony jest tutaj jakiś wątek miłosny, a wątki miłosne bywają ponadczasowe, ale z drugiej strony Ashby za słabo się na nim skupia, żeby PDD można było nazwać wielkim neo-melodramatem. Poza tym jest wątek „dojrzewania politycznego”, ale też ledwo zaznaczony. Co dalej… Nowe Hollywood, aura lat 70 (czy 70s będą nowymi 80s?). Krótko mówiąc wiele plusów. Czy te plusy dałyby radę bez wsparcia? Nie wiem.

Wracając do „dojrzewania politycznego”. Wyczuwam u Ashby’ego naiwne przekonie, że niektórzy prawicowcy, to ludzie, którzy po prostu nie zapoznali się ze wszystkimi faktami, bo gdyby to zrobili, to tak jak bohaterka grana przez Fondę automatycznie przeszliby na drugą stronę barykady (vide scenka z gazetką i zdjęciami ze szpitala). Z tym że w przypadku PDD możnaby chyba sprytnie wykazać, że w momencie zwrotu politycznego Fonda jest już zakochana w lewicującym weteranie granym przez Voighta. I to już wydaje się bardziej psychologicznie prawdopodobne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s