sib #mokument?

1. Catfish (Joost/Schulman, 2010). [spoiler] Sensacja tegorocznego Sundance, film kreowany na pierwszy thriller ery facebooka, cuda niewidy. W sumie jedyne co w nim ciekawe, to spotkanie bananowej młodzieży z Nowego Jorku z autentycznym nieszczęściem prowincji (nie mówię, że w Nowym Jorku nie ma nieszczęścia, ale sztuka skrótami stoi), które przypomina wycieczkę do zoo – oglądamy sobie tragedię, słuchamy historii i wracamy do siebie. Może troszkę smutniejsi, z jakimiś nieokreślonymi myślami i z dziwnym przyjacielem na facebooku, ale w gruncie rzeczy nic się nie zmienia. I pod tym względem Catfish jest mądry, prawdziwy i faktycznie współczesny.

2. Wyjście przez sklep z pamiątkami (Banksy, 2010). Nie wiem dlaczego myślałem, że Wyjście będzie po prostu w miarę zwykłą historią street-artu – guzik. W końcu za kamerą stoi arcyprześmiewca Banksy. Zza tej kamery Banksy  stawia 2 arcyważne pytania – jakie mechanizmy rządzą światem sztuki i czy mr Brainwash jest autentyczny, czy wykreowany na potrzeby filmu. Oczywiście żartuję sobie. Oba pytania są średni0ważne: 2gie bo jest typowym nieproblemem; a 1sze bo kwestia mechanizmów świata sztuki została już dawno wszechstronnie sproblematyzowana (!) i z daleka zalatuje nieświeżością. W ogóle mam wrażenie, że wszystko co robi Banksy podszyte jest grubą warstwą nostalgii za latami 80, kiedy culture jaming był jeszcze autentycznie wywrotowy (był?) i robienie tych rzeczy miało jakiś sens. Teraz koleś maluje obrazek na murze w Izraelu i co się dzieje? Znowu nikt nie zobaczył jego twarzy! Ale numer! Jak on to robi?! itd!!! A najśmieszniejsze jest to, że przynajmniej kilka „dzieł” Mr. Brainwasha jest naprawdę fajnych.

3. I’m still here (Affleck, 2010). Bieda. Nie przebrnąłem. Ale w obliczu ewidentnego wzrostu popularności mokumentów (i powrotu dokumentów) powstaje pytanie: czy publice/twórcom powoli nudzi się standardowa fikcja? Czy wkraczamy w erę „prawdziwszej prawdy”? Czy tylko mnożenia wymiarów?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s