zabójcza mania / gun crazy (1950)

reż. Joseph H. Lewis
scen. Dalton Trumbo
wyst. John Dall, Peggy Cummins

Zaczyna się standardowo. Chłopak lubi strzelać – poznaje dziewczynę, która też lubi strzelać (wg filmwebu „podziela jego fetyszystyczny stosunek do broni”) –  zaczynają razem pracować w objazdowym wesołym miasteczku – zakochują się – konfliktują z kierownikiem – uciekają – przez chwilę jest pięknie, ale – kończą im się pieniądze, więc – dziewczyna proponuje serię napadów z bronią w ręku.

Do tego momentu jest fajnie, ale bez specjalnych fajerwerków (może poza sceną z pokazem strzeleckim). Klasyczna historia miłosna. Trochę lepsza od ówczesnej średniej, bo nie epatuje zbyt-macho facetami i zbyt-upupionymi kobietami i nie wali po oczach konwencją, drewnianymi postaciami i kodeksem haysa… Ale wciąż klasyka. Mniej więcej do 34 minuty, kiedy to pojawia się taaaka scena:

I spokojnie zbieramy szczenę z podłogi.
Bo to jest rok 1950.
A nie 1964.
Albo, powiedzmy, 1994, kiedy taki „fabularny eksces” powoli już zaczął stawać się standardem.

Reszta filmu to właściwie w całości hiper-banalizacja Makbeta, ale Lewis z tego banału robi z powrotem sztukę – głównie za pomocą prostych środków, takich jak ten piętro wyżej, ale też dzięki różnym dziwnym pomysłom jak np. permanentne przebieranki głównych bohaterów, albo nadużywanie ujęć z tylnego siedzenia samochodu… Albo nieoczekiwane zapuszczanie się w zaklęte rewiry poezji, czego chyba najlepszym przykładem jest finałowa, oniryczna scena ucieczki przez mokradła, w której nawiasem mówiąc pojawia się koronny dowód na to, że Laurie była nie tyle wielką fatalną miłością Barta, co po prostu jego alter-ego*.

* albo przynajmniej w tym samym stopniu jednym i drugim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s