legenda telewizji / anchorman (2004)

reż. Adam McKay
scen. Adam McKay, Will Ferrell
wyst. Will Ferrell, Christina Applegate, Paul Rudd, Steve Carell, David Koechner…

W grudniu w Przekroju ukazał się bardzo serio wywiad Najsztuba z Raczkowskim, w którym Raczkowski mówi, że humor to bardzo serio sprawa (s. 3). Nie wnikam, czy mówi to serio czy nie serio, ważne, że jest teza – zresztą nie taka znowu nowa, bo każdy dobry satyryk od czasu do czasu mówi, że są po prostu różne sposoby mówienia o rzeczywistości (drama/jaja) i żaden nie jest bardziej prawomocny albo skuteczny albo bliższy sedna sprawy od innego – tak czy siak, jak jest teza to już nie jest źle, bo wtedy ja mogę powiedzieć, że osobiście jestem raczej po stronie dramy. Nie to, żebym wierzył w „bliskość sedna”. Po prostu mam wrażenie, że komedia (poza nielicznymi wyjątkami i to głównie w sytuacjach totalitarnych) nie robi takiego „efektu rzeczywistości” jak dramat. W potencjały krytyczno-satyryczne też raczej nie wierzę. Jak coś jest śmieszne to nie krytykuje tylko oswaja.

Wbrew pozorom problem „serio, czy nie serio” wcale nie jest taki błahy. Jak się go dobrze nie przemyśli to potem powstają różne ciepłe kluchy typu „Funny People”, albo „500 dni miłości”, ale twórcy „Anchormana” na szczęście przemyśleli wszystko bardzo dokładnie. Ich film jest dopracowany i prezyzyjny jak skandynawski taboret. W pewnym sensie jest też jak wiersz Herberta, tylko, że w wierszach Herberta nie ma zbędnych słów, a tutaj nie ma zbędnych dialogów, zbędnych ujęć, zbędnych wątków itd. Są tylko potrzebne. Zostańmy współ-ludźmi. Co za absurdalna propozycja.

Ktoś powiedział, że Anchorman jest filmem o seksizmie. Pewnie tak, ale co z tego? Moim zdaniem ważniejsze jest eksploatowanie (w pozytywnym sensie) amerykańskiej ostalgii za latami 70ymi – okresem kiedy wszystko było prostsze, wąsy modne, polityczna poprawność nieobowiązkowa, po ziemi chodzili bufonowaci 50-letni chłopcy, a patriarchat zaczynał już niby topnieć, ale jednak niezupełnie. Kto by nie chciał żyć w takich czasach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s