avatar (2009)

reż. James Cameron
scen. James Cameron
wyst. Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Ostatecznie poszliśmy na wersję analogową (2D) i może to był błąd, bo wersja analogowa to jest chyba akurat ta bez  szumnie zapowiadanej rewolucji-w-czymśtam. Mówi się trudno. 3 godziny (reklamy…) przeleciały jak kilo zgniłej kapusty – było coś o latających górach, superpaliwach, świętych drzewach, szanowaniu zwierząt i roślin i generalnie o bieganiu, skakaniu, lataniu i pływaniu (a nawet tańczeniu i wypoczywaniu). Dlaczego za wykurwiste sekwencje wizualne trzeba czasem zapłacić przełknięciem całkiem sporej dawki banału? Oto wielka tajemnica wiary.

Po seansie pokłóciliśmy się czy to była eko-bajka, czy eBajka. Ja nadal twierdzę, że e- („naturalna” społeczność sieciowa kontra korporacje, prawa autorskie itd), bo odczytanie eko- jednak zbyt oczywiste i samonarzucające się. Ale równie dobrze mogła to być irak-bajka – prawdy i tak nikt nigdy nie dojdzie.

Plus kwiatek o zamachu stanu w Wenezueli dla uważnych.

One response to “avatar (2009)

  1. Dla mnie „Avatar” to też e-bajka. A dokładniej, bajka dla ludzi uzależnionych od gier komputerowych o tym, że można sobie wybierać tożsamość i o tym, że jeśli bardziej lubisz swojego awatara niż siebie, to nic szkodzi.

    Nie eko-bajka, bo tak naprawdę główny bohater – który walczy po stronie Na’vi przeciwko ludziom, choć tak naprawdę jest człowiekiem – odcina siebie od możliwości życia w swoim naturalnym środowisku.

    Oczywiście w związku z tym wkurzałam się, że ten koleś, Jake Sully, za swoje zatracenie się w utopii nie dostał nauczki. To wszystko powinno się skończyć dla niego tragicznie, a nie takim obrzydliwie słodkim happy endem. No.

    A w ogóle to uważam, znów tak jak Ty, że można sobie interpretować, jak ktoś lubi (ja na przykład lubię). Ale tak naprawdę to chodziło tylko o ładne obrazki w 3D. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s